Close

21. 1. 2019

I v zimě myslete na správně nahuštěné pneumatiky

správně nahuštěné pneumatiky

Zdá se to až neuvěřitelné, ale průzkumy ukazují, že pouze necelých 20 % řidičů jezdí na správně nahuštěných pneumatikách. Přitom jedním ze základních faktorů bezpečné jízdy je právě správný tlak v pneumatice. V lepším případě se vůz na podhuštěných či naopak přehuštěných kolech rychleji opotřebovává, v horším případě ohrožuje takové vozidlo bezpečnost na silnici.

Nejlepší recept je od výrobce

Pokud si nejste jistí, jak správně nahustit své vozidlo, rozhodně pomůže manuál k vozu. Výrobci uvádějí hodnoty správně nahuštěných pneumatik v této „knížce“, mnohdy tento údaj najdete i na sloupku ve dveřích u řidiče nebo na vnitřní straně víka u nádrže na palivo. Kontrolu tlaku doporučujeme provádět pravidelně minimálně jednou za měsíc.

Podhuštěné pneumatiky snižují jejich životnost

Málo tlaku v pneumatikách způsobuje větší valivý odpor. S tím souvisí vyšší spotřeba paliva. Zároveň takové kola nedrží pevně na povrchu a tím zbytečně zvyšujete riziko aqauplaningu. Auto s podhuštěnými pneumatikami se může stát zvláště v zatáčkách hůře ovladatelné a zároveň se u takových vozidel prodlužuje brzdná dráha a to až o 4 metry.

Přehuštěné pneumatiky mohou prasknout

Někteří řidiči naopak jezdí na přehuštěných pneumatikách, protože se mylně domnívají, že takové gumy je lépe podrží při rychlejší jízdě na dálnici. Zároveň i v tomto případě bezchybně působí fyzikální jevy. Pro přehuštěné pneumatiky jsou velmi nebezpečné jakékoliv výmoly a výtluky či naopak obrubníky, protože hůře pohlcují nárazy. Hodně nafoukané kolo má zrovna tak sníženou styčnou plochu s vozovkou, v tomto případě dochází k vyššímu opotřebení středové části pneumatiky. A v horkých letních dnech se přehřátá přehuštěná pneumatika může stát nebezpečnou časovanou bombou. V zahřáté gumě roste tlak a dojde k náhlému prasknutí gumy za jízdy.

Tlak huštění pneumatik v zimě

Klesáním venkovní teploty klesá zároveň i tlak vzduchu ve vašich pneumatikách. Pokud si náhodou upravujete tlak huštění pneumatik ve vyhřáté dílně či garážipřidejte k doporučené hodnotě 0,2 barů. Tím si zaručíte kompenzaci tlaku při přechodu z tepla do zimy a vaše vozidlo pojede na bezpečných a správně nahuštěných pneumatikách.

Víme o pneumatikách vše

Svět pneumatik a mobility je nám blízký. Rádi vám zodpovíme vaše dotazy, poradíme s výběrem pneumatik. Neváhejte a kontaktujte nás na tel. 556 704 331 nebo 556 720 709 případně prostřednictvím e-mailu autoservis@www.hanzelka.cz.