Close

10. 5. 2019

U karambolu vzniklém na výmolech máte možná nárok na náhradu škody

Poškozené pneu kvůli výmolu

Asi málokterý český motorista by věřil, že při porovnávání kvalit evropských silnic německým dopravním institutem byly české silnice ohodnoceny jedničkou. No budiž, situace se lepší a silničáři se snaží. Nicméně stále jsou české komunikace posety nebezpečnými výmoly a výtluky. To už pak člověka více než zamrzí, když si při srážce s takovou dírou způsobí škodu. Víte ale, že za jistých okolností máte nárok na náhradu škody?

Pokud nerovnost není označena dopravní značkou, můžete žádat o náhradu škody

Ve většině případů se rozbořené nebo rozestavěné silnice snaží správci silnic označit a upozornit na ně motoristy dopravním značením. V tomto případě pak řidič musí přizpůsobit svou jízdu této situaci. Pokud ale nerovnost označena známým výstražným červeným trojúhelníkem se dvěma půlkruhy symbolizujícími hrboly (dopravní značka A7a) není a vám se podaří si auto poškodit, dostáváte se do polituhodné, ale výhodnější pozice. V tomto případě můžete žádat o náhradu škody. Určitě doporučujeme celou situaci řádně zdokumentovat. Nejlepší forma důkazu je nahrávka z palubní kamery, což přeci jen není stále u nás tak běžné. Určitě si zároveň pořiďte fotografie rozsahu poškození na vašem voze. Nezapomeňte rovněž vyfotit samotný výmol a to i z takové perspektivy, kde je patrná hloubka výtluku (pomozte si třeba přiložením metru či jiného předmětu). Přítomnost policie není nejdůležitější, v některých případech je výhodou a to hlavně při větší škodě. Přeci jenom bude vyjednávání s majitelem či správcem vozovky v takovém případě snadnější.

Žádost na správce komunikace

Následně je nutné zjistit si, komu daný úsek komunikace patří a právě jim pak žádost podat. Na internetu většinou naleznete u daných správců i kontaktní osoby a návod na řešení škodných událostí. Před samotnou likvidací škodné události je důležité poškozené auto nikterak neopravovat.

Autoservis a pneuservis Hanzelka vám vaše auto uzdraví

A až budete mít úspěšně škodní událost vyřízenou, zajeďte k nám do Nového Jičína na Lužickou ulici. Náš profesionální personál pneuservisu se s chutí a ochotou pustí do opravy pneu či seřízení geometrie. V autoservisu vám profesionálně seřídíme, opravíme, vyměníme poškození díly. Přesvědčte se o tom sami a rezervujte si u nás termín na tel. čísle 556 704 331 nebo 556 720 709, popřípadě nám napište na autoservis@www.hanzelka.cz