Close

6. 9. 2018

Propadající se retardér bude novým postrachem rychle jedoucích motoristů

inteligentní retardér

Do České republiky míří novinka v potírání častého motoristického nešvaru – překračování povolené rychlosti. Půjde o speciální propadající se retardér spárovaný s měřicím zařízením. Princip jeho fungování je jednoduchý. Před rychle jedoucím řidičem se zpomalovací retardér propadne do země, důsledkem čehož bude tvrdá rána do podvozku (podobně jako při průjezdu výmolem). Naopak pokud budete řečí tachometru sekat latinu, můžete se těšit na hladký průjezd zařízením.

První exemplář míří na Brněnsko

Premiéra zařízení je plánovaná do Branišovic u Brna, kde je dle slov místostarosty obce nepřiměřená rychlost každodenní realitou. Politik se odvolává na testovací měření, během něhož radar odhalil rychlostní pochybení u 89 % řidičů jedoucích ve směru na Pohořelice. Motoristů mířících na Moravský Beroun mělo povolenou rychlost 50 km/h překročit dokonce 98 %. To jsou samozřejmě stěží uvěřitelná čísla. Na druhou stranu neznáme bližší okolnosti. Pokud měření proběhlo ve večerních hodinách a zároveň jela drtivá většina výtečníků jen nepatrně nad povolenou hranicí, nešlo by z hlediska bezpečnosti provozu o tak zavrženíhodné jednání, jako kdyby při dopravní špičce jeli všichni stovkou.

Rána a pokuta

Rychle jedoucí řidič nebude potrestán jen průjezdem simulovaným výmolem. Přestupek bude zaznamenán a potrestán příslušnou pokutou. V případě uhrazení však nehrozí trestné body.

Cena 3 miliony korun

Pokud se zařízení v Branišovicích osvědčí, je pravděpodobné, že o něj budou mít zájem i další obce. Nutno ale dodat, že jeden takový systém stojí zhruba 3 miliony korun, což může být zásadní položkou v obecních rozpočtech. Masivní expanze zpomalovacího retardéru tohoto typu tak podle nás České republice v nejbližších letech nehrozí. Stejně tak k dnešnímu dni nic nenaznačuje, že by se systém dostal i např. na komunikace mimo obec či třeba na dálnice.

Bezpečnostní aspekty

S propadajícím se retardérem mají údajně dobré zkušenosti např. ve Švédsku. Má být koncipován tak, aby potrestal rychle jedoucí neukázněné řidiče a všechny ostatní nechal bez problémů projet. Silniční retardéry tohoto systému rozpoznají také zásahové vozy hasičů, policie či záchranářů, jimž umožní hladký průjezd i s vyšší než povolenou rychlostí.

Otázkou související s bezpečností samozřejmě je, jak na nenadálou nerovnost na vozovce zareagují řidiči. Zkušenosti se zahraničí nenasvědčují tomu, že by měli řidiči tendenci strhávat řízení, před retardérem prudce brzdit apod. Funkčnost a bezpečnost zařízení ale nejlépe vyhodnotí až praxe.

Rádi vám poradíme

Potřebujete nové pneumatiky či servis? Neváhejte a kontaktujte nás na tel. 556 704 331 nebo 556 720 709 případně prostřednictvím e-mailu autoservis@www.hanzelka.cz. Nebo se přímo u nás zastavte.