Close

23. 11. 2018

Směrové sloupky na silnicích mají své opodstatnění. A to platí i o jejich barvách

barevné patníky mají svou funkci

Nad bílými sloupky rozestavěnými podél českých silnic mnozí motoristé snad již ani nepřemýšlí. Sem tam nás ale upoutají sloupky modré, v menší míře patníky červené. Asi tušíte, že to není kvůli estetickému cítění našich silničářů. Každá barva něco značí. Kromě prvořadého účelu sloupku jakékoliv barvy – tím je bezpečné označení kraje pozemní komunikace – také poznáme případné nebezpečné úseky vozovky.

Bílá klasika

Bílé směrové sloupky asi netřeba představovat. Bezpečně zvýrazní za šera a v noci okraj silnice díky zabudovaným odrazkám. Časem se modernizuje i tato “vychytávka” a místo kamenných a poté masivních plastových se nyní instalují sloupky z měkkého plastu, které jsou “mírumilovnější” k vozidlům při srážce s nimi.

Modré sloupky

Někdy jako by z ničeho nic bílé sloupořadí oživí modrá barva patníků. Zde bychom měli zbystřit. Značí místa, která jsou náchylnější na námrazu, v zimě jsou proto tyto úseky nebezpečnější. Jedná se především o označení mostůnebezpečných zatáček nebo se vyskytují na propustcích.

Červená barva

Poslední dobou se častěji a častěji setkáváme se směrovými sloupky červené barvy, kterými jsou označeny účelové pozemní komunikace, tedy např. silnice, která je v rozestavěném stavu nebo lesní či polní cesty. V těchto místech nás tak může překvapit náhle třeba traktor přijíždějící z lesa.

Modré sloupky na německých silnicích

Zajímavou novinkou roku 2018, na kterou si řidiči museli zvykat v Německu, jsou až 4 metry vysoké modrozelené sloupy. V prvních měsících po instalaci působily nepěkný rozruch na spolkových pozemních komunikacích. Řidiči kamionů měli zato, že jsou to kamery fotografující rychle jedoucí vozy. Při prudkém brzdění pak docházelo k častějším srážkám vozů za takovým kamionem. Nakonec se ale všeobecně zjistilo, že tyto sloupy kontrolují kamiony z jiného důvodu než je měření jejich rychlosti. Fotografie kamionů slouží ke kontrole placení povinného mýtného a při projití této “zkoušky” jsou pak fotky okamžitě mazány.

Ať už mají tedy směrové sloupky barvu jakoukoli, myslete na to, že nás na něco upozorňují a dbejte v těchto místech zvýšené opatrnosti. Myslete na bezpečnou jízdu a šťastný návrat domů.

Šťastnou cestu s dobrými pneu

Když už budete na silnici míjet barevné patníky, vězte, že vás za jakéhokoli počasí na silnici bezpečné udrží kvalitní pneumatiky a správně servisovaný vůz. Neváhejte a kontaktujte nás na tel. 556 704 331 nebo 556 720 709 případně prostřednictvím e-mailu autoservis@www.hanzelka.cz. Nebo se přímo u nás zastavte. Pneu a auta jsou náš svět.