Close

30. 5. 2017

1.6. 2017 končí u dovážených vozů povinnost zamířit na STK. Vyžadováno bude pouze platné osvědčení z jiné členské země EU

První červnový den roku 2017 bude v mnohém přelomový. Přinese totiž řadu zajímavých a vesměs pozitivních změn. Skvělou zprávou je, že odpadá nutnost v souvislosti se změnami v registru vozidel cestovat přes půl republiky do místa trvalého bydliště. A potěší jistě i to, že nově nebude nutné při dovozu ojetého auta z EU absolvovat dovozovou STK. Postačí platné osvědčení z jiné země EU. V případě dovozů ze zemí mimo EU zůstávají podmínky stejné.

Řidiči ušetří stamiliony

Hlavním účelem tzv. dovozové STK bylo ověřit, jestli údaje uvedené v dokladech souhlasí se skutečností, a dále připravit úředníkům podklady, na základě kterých budou moci provést zápis vozu do českého registru. Tomu je ale nyní konec. Nově postačí osvědčení. Při celkovém počtu asi 150 tisíc dovezených ojetin a ceně dovozové STK činící přinejmenším 1500 korun to znamená roční úsporu asi čtvrt miliardy korun. Ovšem pozor, dovozová STK není totéž co evidenční kontrola. Povinnost absolvovat tzv. „evidenčku“ v ceně do tisíce korun zůstává.

Postupné sjednocování legislativy napříč EU

Ministerstvo dopravy si určitě v očích většiny veřejnosti za tuto legislativní změnu vyslouží pochvalu. Nutno ovšem dodat, že jde spíše o důsledek sjednocování legislativy v rámci jednotlivých zemí EU než o dobrodiní českého zákonodárce. Ovšem to není až tak podstatné. Důležité je, že k pozitivní změně vůbec došlo a že díky ní dojde ke zjednodušení a také zlevnění procesu dovozu ojetého vozu z EU.

STK a emise na jednom místě? Za nějaký čas patrně realita

V souvislosti se sjednocováním legislativy napříč EU se dost možná můžeme těšit na změnu režimu na STK a u měření emisí. V současnosti je totiž realita následující: z celkového počtu asi 360 stanic na území ČR jich vlastní techniku k měření emisí jen asi 160. Stejný počet stanic pak sice emise neměří, nicméně má jej zajištěno u smluvního partnera. Zbylá zhruba čtyřicítka pak emise neměří vůbec. A to se nejspíš časem změní. Takovýto rozpolcený systém totiž kromě České republiky už mají jen na Slovensku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..