Close

25. 8. 2017

Za nečitelnou, zakrytou či upravenou SPZ hrozí kromě pokuty zákaz řízení až na 12 měsíců

Člověk by si řekl, že přijít na čas o řidičák je něco, co se může stát jen bezohledným pirátům silnic, případně těm, kteří za volant usedají pod vlivem omamných látek. Ovšem chyba lávky. Na autobus či vlak vás může poslat i nevyhovující SPZ. Bohatě postačí, aby byla značka nějakým způsobem poškozená či zakrytá, nemusí nutně zcela absentovat. Pokud vás v takovém případě načapá iniciativní policista, hrozí vám pokuta ve výši 5-10 tisíc korun a k tomu ještě zákaz řízení na 6-12 měsíců.

Zběžnou kontrolu SPZ doporučujeme před každou jízdou

Málokoho by napadlo vydat se na silnice bez SPZ, případně s takovou SPZ, která byla upravena, zfalšována apod. Není se čemu divit. Sankce jsou citelnépokuta 5-10 tisíc a zákaz řízení na 6-12 měsíců. Ovšem ne každý motorista už ví, že do puntíku stejnému postihu se vystavuje i tehdy, je-li tabulka registrační značky nějakým způsobem poškozená či nečitelná. Přitom za nečitelnou SPZ je možné považovat i takovou, u které došlo k lehkému vybělení písmen či která byla lehce poškozená např. nárazem do tažného zařízení jiného vozu. Určitě tedy doporučujeme obě tabulky před každou jízdou zběžně zkontrolovat. SPZ se mohou stát nečitelnými i díky nánosům nečistot (špíny, bláta, listů, sněhu). Nicméně v takovém případě (tedy tehdy, kdy se předpokládá znečištění až během jízdy, o kterém řidič nemohl rozumně vědět) se zpravidla situace řeší domluvou s tím, že policisté při silniční kontrole požádají řidiče o očištění značky.

Přestupek se vždy řeší ve správním řízení

„Řízení vozidla, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost“ je přestupek, který nelze podle Zákona o provozu na pozemních komunikacích (§125c, 1a) 2.) řešit blokově. S provinilcem je vždy vedeno správní řízení. V tom pak hrozí – stejně jako za „řízení vozidla, na němž v rozporu s jiným právním předpisem není umístěna registrační značka nebo je umístěna tabulka registrační značky, která nebyla vozidlu přidělena“ (§125c, 1a) 1.) – pokuta 5-10 tisíc korun a k tomu zákaz řízení na 6-12 měsíců.

Při konfrontaci s dopravními policisty doporučujeme zdrženlivost

Pokud vás dopravní policisté zastaví kvůli poškozené či znečištěné SPZ, nedoporučujeme pouštět se do konfrontací. Mnohem lepší strategií je se omluvit, vysvětlit jim, že jste o poškození či zašpinění nevěděli a že se muselo stát během jízdy. S velkou pravděpodobností vám pak policisté popřejí šťastnou cestu a věc nebudou dále řešit. Samozřejmě pokud na značce nebude patrné např. zrezivění svědčící o tom, že k poškození muselo dojít mnohem dříve než před hodinami či minutami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..