Close

22. 3. 2010

Zcela nová pneumatika Barum Brillantis 2

Hannover, březen 2010. Brillantis 2 je nová pneumatika značky Barum pro malé a kompaktní vozy. Technici značky Barumpři této příležitosti poprvé použili koncepci asymetrického dezénu běhounu – kde je pravá a levá strana pneumatiky rozdílná – u pneumatiky určené pro kompaktní vozy. Díky tomu zkrátili brzdnou dráhu až o 3 % a zlepšili i jízdní vlastnosti za mokra. Novým dezénem se zlepšil také jízdní komfort. Tím, že se struktura kontaktní plochy pneumatiky stala rovnoměrnější, se zvýšil kilometrový výkon o vice než 10 % ve srovnání s předchůdcem této pneumatiky. Nová pneumatika Brillantis 2 se nyní u maloobchodních prodejců prodává v rozměrech 13″ až 15″ a je schválena pro rychlosti do 210 km/h

Cílem pracovníků vývoje pneumatik značky Barum, která patří do ekonomického segmentu, je tradičně splnění náročných bezpečnostních standardů. Z toho důvodu se u nové pneumatiky Brillantis 2, která nyní nahrazuje předcházející model, poprvé v segmentu malých vozů rozhodli pro asymetrický dezén. Velmi plochá kontura kontaktní plochy pneumatiky znamená také vysoký kilometrový výkon, díky čemuž se vozidlo stává mimořádně ekonomickým.

U asymetrického dezénu je běhoun členěn tak, aby odpovídal funkci – vnější strana zajišťuje, aby byly síly, které působí při řízení, rychle a spolehlivě přenášeny na vozovku, zatímco středová oblast a vnitřní strana pneumatiky je určena k tomu, aby zajistila vysoké záběrové vlastnosti při akceleraci a brzdění. Takové uspořádání znamená, že řízení je bezpečnější, brzdné dráhy kratší a voda může být na mokré vozovce odváděna rychleji, než je tomu u běžných dezénů běhounu. S mimořádně tuhými žebry běhounu poskytuje nová pneumatika Brillantis 2 dobrou stabilitu na asfaltu, propracovaná oblast jejího vnějšího ramena pak umožňuje rychlou reakci na jízdní manévry. Tím je zajištěna vysoká bezpečnost při kritických situacích řízení, jestliže se například na silnici náhle objeví překážka. Pro středovou oblast a vnitřní stranu pneumatiky byla vytvořena kombinace kontinuálních příčných drážek a úzkých lamel v žebrech běhounu, která zajistí rychlý odvod vody z kontaktní plochy s vozovkou a umožní působení mnoha hran při brzdění. To znamená, že brzdné dráhy budou kratší, a to i na mokrých vozovkách. Užší drážky dezénu běhounu v oblastech jeho ramen znamenají další pozitivní efekt asymetrického dezénu, protože snižují hlučnost při odvalování a tím zvyšují jízdní komfort.

Další novinkou u pneumatiky Brillantis 2 jsou výrazné indikátory, které signalizují, jakmile se hloubka dezénu sníží pod tři milimetry, což je hodnota, při níž se důrazně doporučuje výměna pneumatik. Aby bylo zajištěno, že tento limit bude jasně zjistitelný, je pneumatika vybavena indikátory opotřebení běhounu za vlhka (Wet TWI), což jsou malé, 3 mm vysoké lamely mezi drážkami dezénu. Jakmile je běhoun kolem těchto lamel na jejich úrovni, je třeba pro dosažení dalšího bezpečného odvodu vody a krátké brzdné dráhy na mokrých vozovkách pneumatiky vyměnit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..