Close

30. 7. 2018

Nechali jste si polepit auto? Je možné, že budete muset změnu zaznačit do TP

polepené auto znamená někdy změnu v TP

Různě polepená auta vídáme na našich silnicích dnes a denně. Je skvělou zprávou, že si svoji plechovou chloubu můžete nechat zkrášlit v podstatě jakkoliv. Dobré je nicméně vědět, že pokud dojde ke změně převládající barvy vozu, máte povinnost o této skutečnosti informovat státní orgány, které toto zaznamenají do technického průkazu. V opačném případě vám hrozí pokuta až 50 000 korun.

Důležité je, zda se změnila převládající barva vozu

Neexistuje nic jako „oznámení o instalaci polepu vozu“. Z právního hlediska je zásadní, zda došlo ke změně převládající barvy auta. Neřeší se přitom, zda jste automobil nechali přestříkat, anebo jste na lak umístili polep. Pokud si střechu svého červeného auta zkrášlíte černým polepem, na úřad nemusíte. Převládající barvou je stále červená. Pokud bude černý polep zaujímat více než polovinu plochy vozu, musíte změnu oznámit. V opačném případě riskujete až padesátitisícovou pokutu. S takto upraveným autem navíc pravděpodobně ani neprojdete na STK.

Formalita, se kterou můžete na kterýkoliv úřad

Již nějaký čas můžeme provádět změny v registru řidičů na kterémkoliv úřadě s rozšířenou působností. Není tedy nutné jezdit tam, kde máte evidováno trvalé bydliště. Správní poplatek za úkon formálně spadající pod velmi všeobecný formulář Žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel činí symbolických 50 Kč. A dobrou zprávou je také to, že jej lze vyřešit na počkání.

Co s sebou?

Budete potřebovat velký technický průkaz, osvědčení o registraci (malý TP), vyplněnou žádost a samozřejmě doklad totožnosti – občanský průkaz, pas, povolení k pobytu (u cizinců). Pokud jde o auto registrované na podnikající fyzickou osobu, nezapomeňte na výpis z živnostenského rejstříku. Je-li majitelem firma, budete potřebovat také výpis z obchodního rejstříku. U aut formálně vlastněných třetí osobou (např. vůz na leasing) se vyžaduje vyjádření souhlasu vlastníka s provedením změny (nejlépe plná moc).

Na změnu máte 10 dní

Informovat státní orgány o změně barvy musíte do 10 pracovních dnů od data, ke kterému došlo k fyzickému přestříkání či polepení vozidla. Jinak vám hrozí přinejmenším problémy na STK, případně pokuta ve výši až 50 000 Kč.

Platí pro všechna motorová vozidla

Nutno dodat, že povinnost zaznačit změnu barvy do technického průkazu existuje u všech motorových vozidel včetně motorek, dodávek, minibusů atd. U polepů není podstatné, zda plní čistě estetickou funkci, anebo jde např. o propagační/reklamní polepy. Své auto si můžete zkrášlit v podstatě jakkoliv, jen pozor na nevhodné symboly, barevné kombinace a neslušné obrazce (např. hákový kříž).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..